ProZorro.Продажі заробив для держави 1,5 млрд грн на держпродажах: від автомобілів до готелів 12.07.2017

uk aidУряди Німеччини та Великої Британії продовжують підтримувати реформування системи управління державними фінансами в Україні. Після успішного запуску системи публічних електронних закупівель ProZorro, який був на 60% підтриманий Німеччиною через GIZ, ProZorro трансформувалось у самостійне, самоокупне державне підприємство. Проект «Ефективне управління державними фінансами» сконцентрувався на іншій стороні управління державними коштами: доходах від продажу державного майна.

ProZorro.Продажі – проект, створений для швидкої та ефективної реалізації державного та комунального майна, а також запобіганню корупції завдяки централізації даних, громадському контролю та розширенню кола покупців.

Ідея – продаж активів через систему електронних аукціонів; доступні для участі та онлайн- моніторингу для кожного.

«ProZorro.Продажі» розпочав із співпраці із Фондом гарантування вкладів фізичних осіб (ФГВФО) у жовтні 2016 року та реалізації майна неплатоспроможних банків. З 1 лютого ФГВФО прийняв рішення про обов’язкове використання системи для продажу всіх активів неплатоспроможних банків, які знаходяться в управлінні фонду.

За 8 місяців, спільно з ФГВФО, ProZorro.Продажі реалізували майна та заробили для держави майже 1,5 млрд грн. Лише після впровадження платформи ProZorro.Продажі ФГВФО почав реалізовувати активів більше ніж 400 млн грн за місяць.  У червні загальний дохід від реалізації держмайна за місяць склав 480 млн грн.

“Упродовж 8 місяців система згенерувала довіру. Ринок дійсно вірить, що обійти систему неможливо і якщо ти хочеш придбати активи Фонду, не потрібно нікому давати хабарі – просто приходь на аукціон і пропонуй кращу ціну. Чверть торгів у нас дуже конкурентна, коли приходить більше двох покупців, ціна зростає у середньому на 25%; на такі аукціони в середньому приходить 5 покупців. Це дуже високі показники. І чверть із цих 1,5 мільярда ми реалізували на таких торгах. У деяких торгах на активи претендують понад 20 покупців. Є випадки, коли лот виставили за 500 тисяч гривень, а за підсумками торгів ціна зросла у 22 рази», – зазначив Олексій Соболев, керівник проекту ProZorro.Продажі.

За період роботи ФГВФО та ProZorro.Продажі вдалося змінити політику продажів. Створено єдину платформу, яка є агрегатором активів фонду. Реалізовувати активи допомагають комерційні електронні майданчики, які шукають клієнтів та консультують від заведення у систему до купівлі та оформлення документації по товару. У системі таких майданчиків 39.

Товари різняться від техніки, автомобілей та нерухомості до прав вимог за позиками на мільярди гривень. До прикладу, найбільший лот у системі – це недобудований ТРЦ в місті Києві за початковою вартістю 2,25 млрд грн. Доступ до аукціонів мають всі бажаючі, процес став прозорим.

Що це дає? “Золотий трикутник” співпраці між державою, бізнесом та громадськістю.

Держава отримує можливість аналізу, контролю та повної прозорості продажів.

Для бізнесу система прозора, зрозуміла, безпечна. ProZorro.Продажі дає можливість заробляти та конкурувати, створюючи новий ринок.

Для громадськості – прозорість, можливість контролю за допомогою модуля бізнес аналітики http://bi.prozorro.sale

Із вересня 2017-го ФГВФО та ProZorro.Продажі планують впровадити нову модель торгів, побудовану за принципом голландських аукціонів: ціна буде знижуватися протягом дня. Це дозволить прискорити процес реалізації активів і уникнути знецінення. Друге нововведення – об’єднати у великі лоти активи, які окремо не продалися після багатьох торгів.

Другий напрям роботи ProZorro.Продажі – продаж активів державних та комунальних підприємств. Підключаються великі державні та комунальні підприємства та міста.

4 липня підписано проект закону, за яким мала приватизація має проходити через ProZorro.Продажі. Це означає, що всі малі підприємства теж можна буде продавати через електронну систему ProZorro.Продажі. Залишилось отримати підтримку Верховної Ради України і втілювати в життя.

Підтвердженням ефективності є визнання проекту за кордоном. 13 червня в Індії проект ProZorro.Продажі переміг у фіналі конкурсу CitiT4IChallenge та став одним із кращих антикорупційних стартапів світу.

ProZorro.Продажі – молодший брат сім’ї ProZorro, створений за принципами та цінностями старшого – Системи публічних електронних закупівель ProZorro. Це – спільний проект Міністерства економічного розвитку і торгівлі України, Transparency International Україна, Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.

Проект підтримано Western NIS Enterprise Fund, урядами Німеччини та Великої Британії через GIZ, а також урядом Канади через EDGE.

Довідка:

Проект «Ефективне управління державними фінансами» реалізується федеральною компанією Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH за дорученням Урядів Німеччини та Великої Британії.

 GIZ підтримує уряд Німеччини в досягненні цілей у сфері міжнародного співробітництва заради сталого розвитку. Пріоритетними напрямами німецької співпраці з Україною є:  демократія, громадянське суспільство, державне управління, децентралізація, енергетика та сталий економічний розвиток. Окрім пріоритетних напрямів німецька співпраця охоплює, зокрема, підтримку подолання кризових ситуацій на сході України, а також співробітництво у сфері запобігання ВІЛ/СНІД.