Трансферне ціноутворення: українські урядовці розібрали досвід ЄС 29.01.2021

Податки – важливий ресурс поповнення державного бюджету. Одним з пріоритетів Міністерства фінансів України зараз є налагодження такої системи оподаткування, яка б забезпечувала рівність та справедливість по відношенню до платників податків.

Україна розробляє систему справедливого оподаткування в тому числі через проєкт Організації економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР) «Розмивання оподатковуваної бази й виведення прибутку з-під оподаткування» (Base erosion and Profit Shifting (BEPS) – оригінальна назва).

В процесі розробки такого оподаткування відбувся практичний семінар «Спільні аудити. Вирішення практичних випадків в сфері трансфертного ціноутворення», де експерти розібрали один з елементів реалізації BEPS – трансферне ціноутворення (ТЦ), яке мінімізує податкові витрати компаній з різних податкових режимів.

Під час семінару німецькі експерти у сфері ТЦ аудиту та міжнародного оподаткування – пан Александер Ляйпольд, пані Ольга Ассебург-Вітфельдт і пан Арно Нойманн з Федерального центрального податкового відомства (м.Бонн),  презентували міжнародний досвід (ОЕСР, ЄС) та досвід Німеччини українським колегам. Семінар був проведений на запит ДПС.

З української сторони у семінарі взяли участь представникам Департаменту міжнародного співробітництва ДПС, Департаменту податкового аудиту ДПС, ГУ ДПС всіх областей України, всіх МУ ДПС по роботі з ВПП та Департаменту міжнародного оподаткування Мінфіну.

Особливий інтерес українських фахівців викликали перспектива застосування такого інструменту як спільні перевірки у майбутньому за наявності необхідних правових умов, а також розгляд, вирішення та обговорення рішень практичних кейсів з України та Німеччини в сфері трансфертного ціноутворення в групах та разом з їх німецькими колегами.

Загалом, протягом трьох днів презентації матеріалу та робочого обговорення в он-лайн режимі німецькі експерти разом з українськими колегами розглянули наступні питання:

  • Спільні аудити (цілі, правові основи, організаційна структура, методи, досвід (переваги та виклики), презентація випадку транскордонної кооперації, що вдалася;
  • Вирішення практичних ТЦ випадків. Моделювання випадку на теми: «Фінансові операції, нарахування відсотків, прибутки від хеджування, втрати від валютних операцій» (робота в групах, обговорення рішень і тем випадку);
  • Обмін думками та підведення підсумків.

Все це дозволило представникам ДПС та Мінфіну набути додатковий досвід з подальшої імплементації плану BEPS, в першу чергу в сфері ТЦ перевірки компаній та обранні необхідних методів ТЦ згідно з положеннями ОЕСР.